Két dolgot tehetünk azért, hogy tetőablakaink a lehető legtovább, akár évtizedekben mérhető ideig kitűnő minőségben maradjanak meg. Először is megfelelő gyártótól kell választanunk és gondoskodnunk kell a szakszerű beszerelésről. Ezután viszont az ablak ránk van bízva: a rendszeres és megfelelő karbantartás a mi feladatunk. Szerencsére egy tetőablakkal nincs sok teendőnk, de az alábbi néhány tanácsot célszerű megfogadni. Hiszen ahogyan a takarítás is rendszeres munkánk az otthonunkban a lakás állagának megóvása érdekében, a tetőtéri ablakoknak is szükségük van egy kis gondoskodásra.
“pára akkor keletkezik, mikor a levegőben lévő nedvesség valamilyen hideg felületen vízcseppekként csapódik ki”
A tetőtéri ablakokra, egészen pontosan az ablakkeretre az egyik legkárosabb hatással a páralecsapódás van. Ezt nem igazán lehet elkerülni, mivel természetes folyamat: pára akkor keletkezik, mikor a levegőben lévő nedvesség valamilyen hideg felületen vízcseppekként csapódik ki. Ehhez az kell, hogy a levegő már ne legyen képes több nedvességet megkötni. A jó hőszigetelésű üveg kiválasztásán túl arra kell figyelnünk, hogy a szoba középhőmérsékletű legyen, valamint gyakrabban, de rövid ideig szellőztessünk. Így télen sem hűl át a szoba, de a levegőcserével megelőzzük a korai párásodást. Amikor reggel a tetőtéri ablak külső oldalára csapódik a harmat, az szintén nem hibát jelent, egyszerűen csak jó a hőszigetelése a tetőablak üvegének, ezért nem melegszik annyira át, így megjelennek az ablak külső oldalán a harmatcseppek. Ilyesmi nem károsítja a tetősíkablakot, hiszen természetes és átmeneti jelenség.
“Szélsőséges esetben akár az ablak alja teljesen eljegesedhet”
Gyakrabban okoz problémát a hó, amely megül a tetőn és az ablak körül. Először éppen a tetőtéri ablak környéke kezd melegedni, hiszen a szoba meleg hőenergiája kiszökik, így megolvad a hó, majd lecsurog a tetőablakon és mellette. A tetőtéri ablak alatt viszont ismét hideg van, így a hólé újra megfagy. Szélsőséges esetben akár az ablak alja teljesen eljegesedhet. Elég annyit tennünk, hogy gondoskodunk a víz szabad elfolyásáról a tetőablak környékén. A fafelületű ablakkeretek esetében különösen fontos a rendszeres karbantartás. Szappanos vízzel bármikor lemoshatjuk őket, de ajánlott négyévente lelakkozni is a fafelületeket. Ezzel biztosíthatjuk a leghosszabb élettartamot.
A tetőablak gyakran különösen nagy terhelésnek van kitéve, mivel állandóan napfény éri, de például a fürdőszobai tetőablakok a magas páratartalom miatt is hamarabb veszthetnek minőségükből. Ilyenkor a fakeretű ablakoknál a farészeket kétévente kezelni kell. A lakkrészt és a festéket eltávolítva a fát megcsiszolva, majd újrafestve és újralakkozva teljesen megújul a tetőtéri ablakunk, és hosszú ideig megőrzi hőszigetelését, minőségét és külsőre is szép marad.
A VELUX garanciát is biztosít a tetőtéri ablakokra, de annak érvényesítéséhez a rendszeres karbantartás elengedhetetlenül szükséges. A kiváló minőségű anyagokból szakszerűen és nagy tapasztalattal elkészült termékeknek is szükségük van utólagos gondoskodásra – ahogyan például egy autó esetében is természetes, hogy fönn kell tartani a minőségét rendszeres szervizeléssel. A VELUX javítókészletet is kínál tetőablakai mellé, így egy lakksérülés vagy más probléma esetén gyorsan és könnyedén kezelhetjük a problémát, hogy ablakunk tíz év múlva is úgy fessen, mintha épp csak tegnap szereltettük volna be.