Ahhoz, hogy megfelelő életteret alakíthassunk ki magunknak, természetesen nagyon fontos a levegő hőmérséklete és páratartalma, valamint az, hogy mindig friss és oxigéndús levegő legyen a lakásban. A tetőtéri lakásokban különösen oda kell figyelni az átlaghőmérsékletre, hiszen könnyebben fölmelegednek. Természetesen remek módszerek vannak a tetőtér szellőztetésére, így a jó közérzetet kis figyelemmel könnyedén biztosíthatjuk.
A négytagú család esetében a napi páratermelés akár tizenöt liter is lehet. A természetes mozgásunk által kipárolgással, valamint a főzéssel, mosogatással és zuhanyzással ilyen komoly mennyiségű vízpára képződhet minden egyes nap. Az értelemszerű, hogy ennyi párát nem szabad a lakásban tartani, azonban a zárt és jól szigetelt térben a pára nem tud kiszökni. Ilyenkor lehet látni, hogy a leghidegebb felületeken, tehát jellemzően az ablaküveg sarkain kicsapódik a pára.Azon túl, hogy ez egészségtelen is lehet, hiszen penészesedést okozhat, még az épület szerkezeti elemeiben is károsodásokat idézhet elő. De még kisebb mennyiségű, ám rendszeres párásodás esetén is számolnunk kell káros hatásaival, hiszen már esztétikailag is gondot okozhat, ha foltosodni kezd a fal a magas páratartalom miatt. A szellőztetés azonban megoldja ezt a problémát.
“hideg időben naponta többször nyissuk ki néhány percre az ablakot. A friss levegő föltölti a lakást, de a bútorok és a falak ennyitől még nem hűlnek át”
A fűtőtestet célszerű az ablak alatt elhelyezni, hiszen a felszálló meleg levegő így felszárítja a kicsapódó párát (lehet hallani olyan véleményt, hogy az ablak alá tett fűtőtest csak az utcát fűti, de ez nem igaz: a jól szigetelt ablak nem engedi elszökni a meleget). A rendszeres szellőztetés rendkívül fontos, még télen is. A hideg időben naponta többször nyissuk ki néhány percre az ablakot. A friss levegő föltölti a lakást, de a bútorok és a falak ennyitől még nem hűlnek át. Nyáron jó ötlet kereszthuzatot csinálni, hiszen egy nyitott ablak esetében álló levegőnél csak a hő ömlik be a lakásba.