A tetőtéri ablak előnyei, hátrányai
A tetőtér beépítésével értékes lakótérhez juthatunk, hiszen berendezhetünk itt vendégszobát, gyerekszobát vagy akár vendégszobát is. Igaz, ebben az esetben még körültekintőbben kell kiválasztanunk az egyes tetőfedő elemeket, a cserepet és a tetőablakot is, hiszen a tetőtérben közelebbről szembesülünk az időjárási elemekkel, a hóval, az esővel vagy az erős napfénnyel. Azonban mindezért kárpótol a remek kilátás, amelyet leginkább egy hatalmas panorámaablakon kitekintve élvezhetünk.
Azonban, az előnyök mellett a hátrányokkal is szembesülnünk kell, például így sokkal gyakrabban kell takarítanunk a tetőteret, hiszen mégiscsak egy szobáról van szó. Az biztosan nem zavarna úgy, ha a padlás ablaka lenne piszkos, de egy lakószoba esetében már más a helyzet. Ablakot mosni viszont általában senki sem szeret. Létrára mászni, teljesen kitárni a tetőtéri ablakszárnyat, hogy a külső oldalához is hozzáférjünk… Ez unalmas és akár még veszélyes tevékenység is lehet. Ráadásul nem mindig sikerül száz százalékosan letisztítani az üveget, amely így maszatos marad; ez pedig legalább annyira rontja a tetőtér esztétikus megjelenését, mintha belepné a por. Ha viszont nem tiszta a tetőtéri ablak, nem élvezhetjük a tetőtérből elénk táruló táj látványát sem, legyen bármekkora panorámaablakunk.
Könnyen tisztuló bevonat a tetőtéri ablak üvegén
Szerencsére a tetőablakokhoz már olyan üvegezést is választhatunk, amely egy úgynevezett könnyen tisztuló bevonattal rendelkezik. Bármely tetőtéri ablak márka mellett is tesszük le a voksunkat, majdnem biztos, hogy rendelhetünk hozzá ilyen bevonatot, mindössze más-más fantázianév (például easy-to-clean vagy Aquaclear) alapján kell keresnünk. Ez az üveg külső felületére felvitt bevonat tartós és láthatatlan, az üveg árnyalata nem lesz tőle más, ugyanúgy színtelen marad. A speciális bevonat feloldja az üveg külső felületére kerülő szennyeződéseket, szétoszlatja a pára- és az esőcseppeket, ennek köszönhetően az ablaküveg hosszabb ideig marad tiszta. Ezen kívül, a bevonat alkalmazásának jóvoltából a tetőablakon zavartalanabb a kitekintés esőzés alatt és utána is, eső után az üvegfelület gyorsabban megszárad, illetve ritkábban kell tisztítani a külső felületet. Tehát a segítségével részben megkímélhetjük magunkat az unalmas és fárasztó ablakmosástól.
A könnyen tisztuló bevonatot a tetőtéri ablak beépítése után a napfény UV-sugarai egy-két héten belül aktiválják. Jóvoltából a biológiai szennyeződés fellazul, és nem tapad hozzá annyira az üvegfelülethez. Az esővíz lemossa a szennyeződés nagy részét, és az üveg hamar megszárad esőzés után. Tehát, ha most építkezik, és a tetőteret is szeretné berendezni, az egyes gyártók kínálatában keresgélve érdemes azt is megnéznie, melyik tetőablak típusokhoz kínálnak könnyen tisztuló bevonattal ellátott üvegezést. Ez a speciális kiegészítő nem kerül annyival többe, mint amennyi munkát megspórolhatunk vele a későbbiekben.