Még a legjobb minőségi tetőablakok is elöregednek, elromlanak idővel, és napjaink korszerű technikái miatt attól sem kell már félnünk, hogy a tetőtér ablakainak kicserélése hosszú napokat venne igénybe. A Velux ablakaihoz gondos előtanulmányozás után elég néhány óra, és máris élvezhetjük a cég termékei által nyújtott kényelmet és egyéb előnyöket. Tetőtéri ablakot általában akkor szoktak cserélni, amikor a régi nyílászáró nem felel már meg a komfortigényeknek, valamint túl költséges lenne kijavítani az esetleges esztétikai vagy mechanikai hibákat. Előfordulhat tetőablak csere akkor is, ha olyan kiegészítőket szeretnénk használni, amiket a régi ablakhoz már nem lehetne beépíteni.
“Ne feledjük, egy jó hőszigetelő tetőtéri ablakkal a hidegebb téli napokon akár 1-2 fokkal is melegebb lehet a lakótérben”
Mivel sok régi nyílászáró nem rendelkezik megfelelő hőszigeteléssel, ezért gyakori, hogy új tetőtéri ablakot és hozzá való kiegészítőket kell vásárolnunk ahhoz, hogy megvalósíthassuk az energiatakarékos terveket. Ne feledjük, egy jó hőszigetelő tetőtéri ablakkal a hidegebb téli napokon akár 1-2 fokkal is melegebb lehet a lakótérben, ezért nem mindegy, hogy benntartjuk a hőt,vagy kifelé fűtünk a szabadba. Indokolt a tetőablak csere akkor is, ha nagyobb felújítási munkákat végzünk a tetőtérben, és csinosabb, másképp kinéző ablakokat szeretnénk beszereltetni. Nem mellékes, hogy az új tetőtéri ablakkal nagyobb biztonságot is nyerünk magunknak, ezek ugyanis megakadályozzák a kintről történő könnyű bejutást is. Megfelelő ablakot vásárolni tehát nem feltétlen kiadás, sokkal inkább körültekintő beruházás.
“Bármi is indokolja ezt a bizonyos cserét, a Velux termékei kielégítik az igényeket. Az 1941 óta működő dán cég kiváló palettával rendelkezik, minőségi tetőtéri ablakai pedig szinte mindenhova beépíthetőek”
A tetőtéri ablakok beszereléséhez célszerű a gyártó cég által ajánlott szakembert hívni, mert bár a vállalkozó kedvűek maguk is nekiállhatnak a munkának, sok speciális szerszámra is szükségünk lesz, valamint a nagy körültekintéssel végzett folyamat során még a tetőre is ki kell állni; ez pedig tériszonyosoknak nem való. A munkához nekilátva először is vissza kell bontani a tetőfedő anyagot és ki kell bontani a régi tetőtéri ablakot a helyéről. Amikor ezzel elkészültünk, eltávolítjuk a belső burkolatot és felcsavarozzuk a szerelőléceket, majd kivágjuk, és ha szükséges, akkor pótoljuk a tetőléceket.
Ezután jön az tetőtéri ablak tokjának a behelyezése és rögzítése. Amikor bepróbáljuk az ablakot, akkor sose felejtsük el a párhuzamokat beállítani, ezt ugyanis az ácsok nagy része mindig kihagyja, és ezzel teret engedünk a beázásoknak, penészedésnek. Amikor ellenőriztük a párhuzamokat, akkor jöhet a felső vízelvezető csatorna beépítése, majd a burkolókeret felszerelése, rögzítése. A művelethez olyan burkolókeretre van szükség, amilyet a soron következő lépésben méretre vágott és ablak körül rögzített tetőfedő anyag igényel. Az egyik utolsó lépés a belső burkolat visszaállítása, ami teljesen zárt a sarkoknál is a hézagmentes szigetelésnek és a párazáró fóliának köszönhetően. A belső párazáró fólia kiemelt szereppel bír a tetőtéri ablakoknál, hiszen tökéletes vízzárást biztosít.
“Célszerű tartós, esztétikus árnyékolót választani, amik a legszélsőségesebb időjárási körülmények között is megállják helyüket”
Ha ezzel is megvagyunk, akkor már csak a redőnyök, árnyékolók felszerelése maradt hátra. Ezeket leginkább nyáron célszerű elhelyezni a megfelelő hőérzet miatt, hiszen segítségükkel a legmelegebb napokon is 5-6 fokkal hűvösebb lehet a szobában. Célszerű tartós, esztétikus árnyékolót választani a tetőtéri ablakra, amik a legszélsőségesebb időjárási körülmények között is megállják helyüket. A méretben megfelelő és jó minőségű hővédő rolóval könnyedén átvészelhetjük az izzasztó órákat, a tetőtéri ablak hőszigetelése pedig gondoskodik arról, hogy egyetlen évszakban se fűtsünk a szabadba.
A Velux tetőtéri ablakoknál még ennél is fontosabb a hőszigetelő keret és alátétfólia. Előbbi az ablaktok körül hőhídmentes kapcsolatot biztosít a szarufák között elhelyezett hőszigeteléshez, és meggátolja, hogy a nyílászáró mellett hőenergia távozzon a lakásba, vagy hideg áramoljon be. Az alátétfólia kifelé páraáteresztő képességgel rendelkezik, a tetőtér felé azonban már nem engedi be a nedvességet, és megakadályozza, hogy kintről víz kerüljön a hőszigetelő anyag közelébe. A szintén nyáron elengedhetetlen szúnyogháló felszerelését csak a belső burkolat festése után kezdhetjük meg.